Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W niedzielę, dn. 7 .10. 2012r. św. Hildegarda z Bingen - Mniszka benedyktyńska, ogłoszona w Rzymie 34 Doktorem Kościoła Powszechnego.

Św. Hildegarda żyła w XII w. w Niemczech. Była wzorową przełożoną, fundatorką dwu klasztorów benedyktyńskich, jak również pierwszą w historii Kościoła kobietą ,która uzyskała od papieża zgodę na pisanie dzieł teologicznych. Wszechstronnie uzdolniona, była także autorką wielu kompozycji muzycznych, traktatów naukowych i przyrodniczych, uznaną lekarką i cudotwórczynią. Odważyła się skrytykować cesarza Fryderyka Barbarossę za spowodowanie schizmy w Kościele. Była doradczynią papieży i biskupów. Jej mistyczne i prorockie wizje zjednały jej tytuł „Sybilli znad Renu". Dotychczas papieże ogłosili 33 świętych doktorami Kościoła. Tytuł ten nadawany jest tym spośród świętych, którzy wyróżniali się w swych pismach prawowiernością i wybitną wiedzą teologiczną. Są wśród nich trzy kobiety: św. Teresa z Awila, Katarzyna ze Sieny, ogłoszone przez Pawła VI oraz św. Teresa od Dzieciątka Jezus, ogłoszona przez Jana Pawła II w 1997 r. Przez ogłoszenie czwartej - św. Hildegardy z Bingen - Papież Benedykt XVI pragnie zachęcić kobiety, by na wzór mistyczki nadreńskiej, wnosiły swój cenny wkład kobiecej wrażliwości i intuicji do refleksji teologicznej Kościoła.