Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

                                                            

W niedzielę  o 13:30 w naszym kościele jest odprawiana Msza święta-forma extraordinaria. 

                                                                   Znalezione obrazy dla zapytania mortęska

Miała w sobie tyle wiary i zapału, by wyprowadzić benedyktynki z potężnego kryzysu. Dała im odnowioną regułę i przyciągnęła liczne nowe powołania.
Mowa o matce Magdalenie Mortęskiej, słudze Bożej, jednej z grona mądrych kobiet Kościoła, która żyła na przełomie XVI i XVII wieku.
W wieku 12 lat złożyła ślub czystości i wzbudziła pragnienie wstąpienia do klasztoru benedyktynek w Chełmnie. Przeciwny temu jej ojciec wysłał ją do majątku rodzinnego do Mortąg, by uniemożliwić jej naukę pisania i czytania.

Po kilkunastu latach pobytu w Mortęgach potajemnie uciekła do klasztoru w Chełmnie. Tam w wieku 25 lat została ksienią. Zreformowała zakon benedyktynek w Polsce w duchu odnowy Soboru Trydenckiego. Zakładała szkoły przyklasztorne dla kobiet, seminaria duchowne i przyczyniła się do wzrostu powołań zakonnych.

Jej żywy kult i aktualność przesłania życia przyczyniły się do ponownego otwarcia procesu beatyfikacyjnego.
Nasza Kongregacja Niepokalanego Poczęcia NMP Mniszek Benedyktynek
w Polsce trwa w nowennie o rychłą beatyfikację sł. Magdaleny Mortęskiej.
15 stycznia br. w Opactwie o godz. 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta w tej intencji.

Polska Teresa z Avila - Matka Magdalena Mortęska - reportaż

 

 

A simply beautiful monstrance to present Our Lord, the Bread of Life
Zaklinam was, nie bądźcie mi życzliwi nie w porę. Pozwólcie mi stać się żerem dzikich zwierząt, przez które mogę posiąść Boga. Pszenicą jestem Bożą, a zmielony zwierzęcymi zębami, okażę się czystym chlebem Chrystusa. Raczej zachęcajcie zwierzęta, aby stały się dla mnie grobem i nie pozostawiły nic z ciała mego, bo nie chciałbym po śmierci przyczynić komuś kłopotu. Wtedy będę naprawdę uczniem Jezusa Chrystusa, kiedy nawet ciała mego świat widzieć nie będzie. Błagajcie za mnie Chrystusa, abym z pomocą zwierząt stał się ofiarą dla Boga.
Ignacy z Antiochii, List do Rzymian, II wiek po Chr.
 
MODLITWA ZA WSTAWIENNICTWEM
SŁUŻEBNICY BOŻEJ MATKI MAGDALENY MORTĘSKIEJ
Boże, Ty obdarzyłeś służebnicę Twoją Magdalenę Mortęską licznymi łaskami, tak, że podczas swego ziemskiego życia jaśniała pięknością swej duszy jak promień świetlany pośród błędów wiary, pociągając swym przykładem wiele dusz do Boga.
      Wysłuchaj nasze pokorne błagania, które do Ciebie zanosimy, prosząc, abyś ponownie raczył objawić światu świętość jej życia. Spraw, aby dzisiaj jej wstawiennictwo, jak niegdyś ziemska gorliwość o chwałę Bożą i zbawienie ludzi, wyjednało nam łaskę (...) i doprowadziło do poznania prawdy, i osiągnięcia szczęścia wiecznego. Amen.