Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

                                                                   Znalezione obrazy dla zapytania mortęska

Miała w sobie tyle wiary i zapału, by wyprowadzić benedyktynki z potężnego kryzysu. Dała im odnowioną regułę i przyciągnęła liczne nowe powołania.
Mowa o matce Magdalenie Mortęskiej, słudze Bożej, jednej z grona mądrych kobiet Kościoła, która żyła na przełomie XVI i XVII wieku.
W wieku 12 lat złożyła ślub czystości i wzbudziła pragnienie wstąpienia do klasztoru benedyktynek w Chełmnie. Przeciwny temu jej ojciec wysłał ją do majątku rodzinnego do Mortąg, by uniemożliwić jej naukę pisania i czytania.

Po kilkunastu latach pobytu w Mortęgach potajemnie uciekła do klasztoru w Chełmnie. Tam w wieku 25 lat została ksienią. Zreformowała zakon benedyktynek w Polsce w duchu odnowy Soboru Trydenckiego. Zakładała szkoły przyklasztorne dla kobiet, seminaria duchowne i przyczyniła się do wzrostu powołań zakonnych.

Jej żywy kult i aktualność przesłania życia przyczyniły się do ponownego otwarcia procesu beatyfikacyjnego.
Nasza Kongregacja Niepokalanego Poczęcia NMP Mniszek Benedyktynek
w Polsce trwa w nowennie o rychłą beatyfikację sł. Magdaleny Mortęskiej.
15 stycznia br. w Opactwie o godz. 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta w tej intencji.

Polska Teresa z Avila - Matka Magdalena Mortęska - reportaż