Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spis treści

Św. Benedykt napisał Regułę w przez siebie założonym klasztorze na Monte Cassino ok. r. 529. Jest określona jako „chrystocentryczna" i stała się normą życia dla wielu pokoleń mnichów. Jest jednym z kamieni węgielnych kultury europejskiej.

Reguła rozpoczyna się słowem „Obsculta!" – „Słuchaj!" (wymowna i ważna wskazówka dla nas na dziś, kiedy „wszyscy śpieszymy się" i jeden nie ma czasu wysłuchać drugiego do końca). Co więcej: „et inclina aurem cordis tui" ( RB, Prolog 1) – „nakłoń ucho swego serca", tzn. słuchaj całym sercem! Nastaw ucho, żeby usłyszeć Słowo. Usłysz Chrystusa oraz „podążaj ścieżkami Pana za przewodem Ewangelii" (Por. RB, Prolog 21). Jedno z końcowych zdań Reguły brzmi: „Niechaj nic nigdy nie będzie ważniejsze od Chrystusa" ( RB 72, 11 ). Nie przypadkiem we współczesnej dobie Papież Benedykt XVI modli się: „Proszę św. Benedykta o pomoc, abyśmy przyznawali Chrystusowi centralne miejsce w naszym życiu."

Św. Benedykt tekst swojej Reguły podzielił na 73 rozdziały. Ewidentnie zrobił to „rozmyślnie". Liczba rozdziałów Reguły jest taka sama, jak liczba Ksiąg Biblii! Ta liczba przemawia: Regułę, którą bierzecie do rąk, traktujcie jako „słowo życia" ( Flp 2,16) – podobnie jak Kościół traktuje Pismo Święte. Co Reguła mówi – to czyńcie!