Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przy naszym Opactwie powstała wspólnota świeckich oblatów (łac. oblatus – poświęcony /Bogu/), czyli osób dorosłych różnych stanów – zarówno małżonków, jak i wolnych, bez względu na płeć i zawód - zobowiązujących się do życia według ducha Reguły św. Benedykta.

Jaki jest sens życia zgodnie z charyzmatem św. Benedykta we współczesnym świecie? Dla św. Benedykta bardzo ważna była postawa „gorliwej miłości" (RB 72,3) wobec Boga, bliźnich i otaczającego świata. Reguła, która nam mówi o zawsze obecnym Bogu, wzywająca do umiaru, wzajemnego szacunku i zachowania pokoju, może i dziś przemówić do człowieka. Duchowość benedyktyńska jest duchowością Kościoła. Św. Benedykt, pisząc Regułę, nie wymagał w niej niczego ponad to, co wymaga Pismo Święte (RB 73,3) i Tradycja Kościoła.

Oblaci św. Benedykta, w odróżnieniu od mnichów i mniszek, nie składają ślubów tylko przyrzeczenia wierności podstawowym zasadom swej formacji. Jej fundament tworzy codzienne studium Pisma Świętego z miejscem na osobistą lekturę i medytację, żywy udział w Liturgii, modlitwa brewiarzowa, praca umysłowa i fizyczna zgodnie ze wskazówkami św. Benedykta, a wszystko to utrzymywane w komunii braterskiej i siostrzanej.

Dla oblatów naszego Opactwa planujemy regularne dni skupienia, połączone z konferencjami duchowymi i dyskusją nad wybranymi zagadnieniami dotyczącymi praktyki życia chrześcijańskiego w dzisiejszym świecie. Możliwe będzie również wzięcie bezpośredniego udziału w modlitwie liturgicznej sprawowanej przez naszą wspólnotę mniszek benedyktynek.